O projektu

Nejsme klasický festival

Máme rádi divadlo a Plzeň. V roce 2008, kdy jsme začínali, se toho v historickém centru v létě moc nedělo. Chtěli jsme to změnit a podařilo se nám přesvědčit několik plzeňských profi herců, že hraní v době divadelních prázdnin bude zábava, i když netušíme, jestli jim budeme moct zaplatit. Naší první pražskou hvězdou se stal Viktor Limr a důvěru nám na samém začátku dal i patron našeho projektu Jan Přeučil. Navzdory všem skeptickým předpovědím jsme na konci června doslova z hlíny Proluky v Křižíkových sadech zhmotnili Moliérova Dona Juana – naši první inscenaci. A bylo vyprodáno. I když občas pršelo…

Od té doby připravujeme každý rok naši původní divadelní inscenaci, ušitou na míru některému z kouzelných zákoutí historického centra Plzně. Na konci června nebo na začátku července máme premiéru, po které následuje 10 – 13 představení. V polovině července vždy uvádíme několik repríz inscenace z předcházejícího roku.

Plzeňské a pražské hvězdy pod širým nebem

Na jevišti Divadelního léta se potkávají plzeňští herci všech souborů DJKTa a Divadla Alfa s pražskými či mimopražskými hereckými hvězdami, známými z televizních obrazovek a filmového plátna. V inscenacích Divadelního léta si už zahráli např. Roman Zach, Martin Zahálka, Jan Zadražil, Martin Hofmann, Pavel Kikinčuk či Kryštof Rímský, pravidelně se vrací Kristýna Leichtová, Viktor Limr, Radek Valenta i výše zmíněný Jan Přeučil. Z plzeňských stálic to jsou Michal Štěrba, Bronislav Kotiš, Štěpánka Křesťanová, Antonín Procházka ml. nebo Petr Borovský.

Sázíme na klenoty světových autorů

Za osm let existence jsme do kulis města Plzně zasadili sedm inscenací nejlepší světové dramatiky: Moliérova Dona Juana, Gogolova Revizora, Shakespearovu Marnou lásky snahu, Gozziho Krále jelenem, Dumasovy Mušketýry a Goldoniho Lháře. Jedinou výjimkou byla v roce 2012 hra neznámého autora Jeana Rets Comme Dieua V nouzi poznáš přítele. V loni byla v Proluce k vidění hororová komedie Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor, zlý pes! inspirovaná rovněž klasikou – knihou A. C. Doyla o Sherlocku Holmesovi. V režii Petra Svojtky se hlavní role slavného detektiva ujal Pavel Batěk.

Taneční a pohybová představení i přenosy do kin

Díky spolupráci s partnery se nám daří rozšiřovat náš program o další zajímavé aktivity. Naše hrací místo jsme například v dřívějších letech otevřeli neziskovkám, které připravovaly program pro rodiny s dětmi, nebo špičkovým tanečním a pohybovým inscenacím ve spolupráci s Tancem Praha (Korekce, Malá smrt). Spolu s tanečnicí a choreografkou Adélou Laštovkovou Stodolovou jsme vloni inscenovali autorskou poetickou komedii NOs. Stali jsme se i jednou z vlajkových lodí Plzně – Evropského hlavního města kultury 2015 a díky tomu se komedie Tři mušketýři živě přenášela do kin ve dvanácti městech v České republice.

Diváci

Počet našich diváků se v posledních letech pohybuje kolem 8 000. Podobný počet fanoušku á i náš facebook.
Díky, že s námi zůstáváte za každého počasí! Ti, kdo zažili, vám potvrdí, že letní komedie v zimě a dešti je adrenalinový zážitek!

Open Art – program pro nadšence, kteří se chtějí uplatnit v kultuře

Mladým lidem, především studentům, jsme před několika lety otevřeli možnost podílet se na organizaci představení, na vzniku inscenace nebo na přípravě festivalu a to ve všech divadelních profesích. Účastníci projektu Open Art nemuseli být předem rozhodnuti, co chtějí dělat, nemuseli ani o divadle nic vědět. Účastnili se pracovních schůzek, chodili na zkoušky i divadelní představení. Postupem času se rozhodli pro některé úkoly nebo pro hlubší poznání určité profese. Náš projekt neměl být jen líhní mladých umělců a farmou talentů, ale spíš platformou pro nalezení sebe sama prostřednictvím kultury. Máme radost, že z některých účastníků se stali nebo pomalu stávají profesionálové. Zajímají vás jejich zkušenosti?